Hakkımda

Müge Güldaş Durak, MA, MSc, CMPP, MBCT

Ben Müge. Ebeveynlik serüvenim başladığında İletişim Bilimleri Uzmanı olarak akademik çalışmalarımı sürdürüyordum. Kızım dünyaya geldikten sonra farklı kültürlerde annelik ve ebeveynlik üzerine çalışmaya karar verdim. Amsterdam’da bir Türk anne olarak çok şey öğrendim. Ve eğitimime Hollanda’da da devam ettim. Girişimci Anneler kavramını Türkiye’de ilk defa ele alan bir tez yazdım. Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları alanında Yüksek Lisansımı tamamlayarak, uzmanlığa hak kazandım. İletişim Bilimleri alanında dünyada birinci kabul edilen Universiteit van Amsterdam‘da yüksek lisans dersleri alarak ayrıca Kurumsal İletişim Uzmanlığını da Kadın Çalışmaları ile harmanladım.

Türkiye – Hollanda arasında devam eden yolculuğumu; Çocuk Psikolojisi ve
CMPP Koçluğu (Certified Mindfulness Parenting Coach) üzerine sürdürürken, Harvard Üniversitesi’nde Ebeveynlerin Eğitim Sürecine Dahil Edilmesi üzerine bir kurs tamamladım. Bu süreç beni yıllardır biriktirdiğim bilgiler ile şekillendirerek, MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy)‘e yönlendirdi. Böylece İngiltere’de bulunan CThA (Complementary Therapists Association) ‘a kayıtlı Accredited Practitioner olma hakkını kazanmış oldum.

Çalışmalarıma Mindful Parenting için bir mihenk taşı yaratan Prof.Dr.Susan Bögels (Universiteit van Amsterdam) ve neredeyse 100 yıldır dünyanın her yerinde kabul edilmiş, harika çocuk gelişimi öğretileri ile Dr. Maria Montessori ışık tutmaktadır.

Montessori Öğretileri’nin ve felsefesinin doğru uygulanması için Montessori Toddler kitabı yazarı Simone Davies’in oyun gruplarına kızım ile katılarak, kendisi ile birebir bilgi alışverişlerinde bulunmaktayım.

Her annenin ve ebeveynin biricik olduğuna inanarak çıktığım bu yolda, kendi deneyimlerim bana çok şey öğretti. Annelik ve ebeveynliğin ruhumda açtığı, derinleştirdiği ve beni zorladığı o kadar çok an oldu ki.. Hepsi ile baş etmeyi öğrenmek mümkün olmasa da, bu yolda yürürken elini hissedebileceğim birilerini hep aradım. Ve biliyorum ki, her ebeveyn buna ihtiyaç duyuyor.

İyi anne, iyi baba, iyi ebeveyn olmak için her şeyin feda edildiği bugünlerde, en az feda edilen şeyin “sahip olunan an” olduğunu bilmek, benim hayatımda birçok şeyi değiştirdi.

Amacım, ebeveynler ile beraber bir yolculuğa çıkmak. Tıpkı “Terapia” kelimesinin Yunanca’da beraber bir yolculuğa çıkmak olduğu gibi. Kimse kırılmış, tamir edilememiş veya noksan değildir. Yalnızca bir yolculuktan başka bir yolculuğa geçmesi gerekebilir. Ebeveynlerin yanında onlara eşlik edebilmek için, hala eğitimlerime devam ediyor ve ücretsiz Mindful Parenting (Farkındalıklı Ebeveynlik) workshopları oluşturuyorum.

Blogumda içimden geçenleri ve karşılaştıklarımı okurken, pek yakında başka bir safa ile sizlerle olacağım.

O zamana dek,

Ne zaman isterseniz, buradayım.

İçimden geldiği gibi, içinizden geldiği gibi.


Hadi birlikte bir farkındalık inşaa edelim.