18. Hafta: Kullandığım hamilelik uygulamaları

Merhaba!

18. haftaya bugün girdik ve şu an göbeğimde bir enginar var! Şaka değil. Bu uygulamalar insanı türlü türlü meyveye sebzeye sempati göstermeye itiyor. Kendinizi bu hafta şeftaliyiz, hani daha dün drajeydik ne ara buralara geldik soruları, şaşırmaları içinde buluyorsunuz.

Peki nedir bu uygulamalar? 

İlk günden beri, hatta hamile kalmadan önce bile telefonumda ovülasyon (yumurtlama takvimi) takip eden bir uygulama vardı. Bu uygulama beslenme, uyku düzeni veya vücuttaki tepkiler ile ilgili bana çok şey öğretti. Tıp uzmanları tarafından hazırlanan kapsamlı bir uygulama. Aşağıdaki listede adını yazacağım. Gebelikten sonra sizi zaten otomatik olarak gebelik versiyonuna alıyor. Yani topluca güncelleniyorsunuz. Bununla beraber şu an telefonumda 4 uygulama var. Hepsini fıkır fıkır takip ediyorum. Hafta hafta gebeliğinizi, bebeğinizin durumunu, gelişimini tahmini olarak takip etmenizi sağlıyor bu uygulamalar. Size bildirim de yolluyor bazıları. Vücudunuzdaki değişimleri daha gerçekleşmeden bir falcıdan duyar gibi okumak da insanın hoşuna gidiyor veya en azından endişeleri aza indiriyor. En güzel haber ise bahsettiğim tüm uygulamalar ÜCRETSİZ. Ben Apple Store‘dan indiriyorum. Android için seçenekleri de büyük olasılıkla mevcuttur.

Benim gibi birçok kaynak okumaya meraklı olsanız bile, bu tür uygulamalar ayrıca pratik ve kısa biçimde, bilinmesi gerekenleri özetliyor. Fakat dikkat etmeniz gereken, yabancı kaynaklı uygulamalarda bazı uygulama farklılıkları (mesela ultrason tarihleri, ilk kontrol günü, vb) oluyor. Bunlar o ülkenin sağlık sistemi ile paralel hazırlanmış. Türkiye’de ultrason işi biraz almış başını gidiyor. Bugün doktorunuzu ne zaman arasanız ultrason muayenesi olabiliyorsunuz. Devlet veya özel. Farketmez. Fakat örneğin İngiltere’de bu normal sağlık sisteminde (NHS) yılda 2 kere planlanıyor. Normal şartlarda. Bunun dışında cinsiyet öğrenmek, veya bunun gibi spesifik konularda yalnızca ultrason muayenesi içeren randevuları özel kuruluşlardan para ile satın alabiliyorsunuz. O nedenle uygulamalara aşırı kapılmayın. Hekiminiz ile irtibat halinde olun. Uygulamalara kapılıp hekiminizi sorguya çekmeyin. Bu uygulamalar sadece sizi gündemde tutması için faydalı.

Ben hangi uygulamaları kullanıyorum? 

Ben 2 yabancı 2 Türk kaynaklı uygulama kullanıyorum.

 1. Ovia Pregnancy 
  ovia pregnancy ile ilgili görsel sonucu
  Yukarda da sözünü ettiğim bu uygulama ile aslında Ovia Fertility Tracker & Ovulation Calculator App ile tanıştım. Bu uygulama ile regl dönem takibi, gecikmeler, fertility score (üreme ihtimalimin yüksek olduğu günler), hamilelik testi yapılması gerekiyorsa en uygun günler gibi takipleri yapıyordum. Ayrıca aldığım ilaçları, vücudumdaki ağrı, sızı, akıntı gibi gelişmeleri de kaydediyordum. Böylece Ovia akıllı bir program olarak bana öneriler sunuyordu. Ben de aşırı unutkan biri olarak, takibimi kolayca yapabiliyordum.ovia fertility app ile ilgili görsel sonucuovia fertility app ile ilgili görsel sonucu
  Hamile kaldığımı programa işaretlediğimde otomatik olarak Ovia Pregnancy uygulamasını yükledi. Böylece tekrar benim bilgilerim ile konuya devam edebildik. Ovia‘yı seviyorum; güzel makaleleri oluyor. Ayrıca bebeğinizin el-ayak boyutunu tatlı bir görselle gösteriyor. Bu hafta Ovia’ya göre bizim kurabiye, tatlı patates (sweet potato) kadar 🙂
  İlgili resimovia pregnancy ile ilgili görsel sonucu
  Yine önceki programında olduğu gibi buna da gelişmelerinizi, notlarınızı, doktor randevularınızı, fotoğraflarınızı, kilonuzu, tekmelemele sayılarını, kasılmalarınızı, ilaçlarınızı not edebilirsiniz.Bir sonraki etabı ise Ovia Baby First Milestones & Development. Bu programda da anladığım kadarı ile bebeğinizin dönemsel gelişmelerini takip edebileceksiniz. Ben daha o chapter a gelemedim. Geldiğimde bebekler için kullandığım uygulamalarda yazarım.
 2. The Bump
  the bump app ile ilgili görsel sonucu
  Gelelim ailemizin gözdesi The Bump‘a. Tam bir Amerikan uygulaması bana sorarsanız. Gerçek sorular gerçek cevaplar diye bir bölümü de var. Bebeğinizin hafta hafta hangi sebze meyve olacağını ve hafta hafta size neler ile karşılaşacağınızı, bebeğinizin ise içerde ne işler karıştırdığını anlatıyor. Özellikle babalar için de keyifli bir program. Babalara uzun uzadıya kitap okutmak, ürün araştırtmak falan bence hayal. Bunu yapan babalara buradan saygılarımızı sunuyoruz. O yüzden bu programlar onlar için de son derece keyifli, kısa ve net.
  the bump app ile ilgili görsel sonucu
  En sevdiğim özelliği harika bir 3D görsel özelliği var. Buradan evire çevire sanki bebeğinizi inceler gibi o haftalık gelişimine göre (temsili) bebişi görebilirsiniz.
 3. ALLE HamileBu uygulamayı sanırım İstanbul’da doğum yapanların prens doktoru Furkan Kayabaşoğlu‘nu tanıyanlar çoktan biliyordur. Benim doğumum İzmir’de ama kendisini neredeyse bütün doğum videolarında görerek tanıdım. Instagram hesabını özellikle çok seviyorum. Çok eğlenceli bir dili var. Hastaları da eminim çok eğleniyordur, yani ıkına sıkına doğururken bile eğleniliyor gibi bir his var, bana öyle geldi.
  alle hamile ile ilgili görsel sonucu
  Furkan Kayabaşoğlu ve ekibinin hazırladığı bir uygulama ALLE Hamile. (Başkaları da katkı sağladıysa bilemeyeceğim.) Türk hamile uygulamaları içinde en sevdiğim. Kullanışı çok rahat. Yine her şeyinizi kaydedebiliyorsunuz. Bu uygulamada bebişinizi meyve, sebze, pastane ürünleri gibi boyutlarla falan anlatmıyor. Türk usulü. Güzel bir 3D görseli var. Hafta hafta uzman görüşünü okuyabiliyorsunuz.
  alle hamile ile ilgili görsel sonucualle hamile ile ilgili görsel sonucu
  ALLE Hamile uygulamasında en çok dikkatimi çeken Alışveriş Listesi kısmı oldu. Burada bölüm bölüm alınacaklar detaylıca ayrılmış. Listede markalarla belli ki anlaşmalar yapılmış. Ama bu pratik olmuş çünkü en azından ürün hakkında fikir veriyor. Mesela Chicco Ana Kucağı diyor. Ana Kucağı ne acaba diyen yeni anne adayı üstüne tıklıyor ve bu sizi e-bebek.com sitesine yönlendiriyor. Siz oradan en azından ana kucağının neye benzediğini, fiyatının nasıl bir şey olduğunu görebiliyorsunuz. Hoşuma gitti.
 4. Dr. Banu Çiftçi
  banu çiftçi uygulama ile ilgili görsel sonucu
  Bu uygulamayı da bir arkadaşım önermişti. Kendi doktoru olan Dr. Banu Çiftçi‘nin bireysel uygulaması. Hafta hafta kendisinin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Bebeğinizin meyve sebze boyutunu görebilirsiniz. Ama bana biraz bu boyutlar diğer uygulamalar ile tutarsız geldi. Program keyifli. Sezeryan, normal doğum vb. konularda da tıbbi bilgiler var. Ben diğer tüm programlar ile beraber okuyarak toplu bir bilgi elde ediyorum. Türkçe bilgi kaynağı arayanlara önerilir. (Mini dedikodu: kendisini ayrıca magazin dünyasından da takip edebilirsiniz, pek meşhur.)

“18. Hafta: Kullandığım hamilelik uygulamaları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s